„WS05“: minimalistinis dizainas ir pavydėtina kokybė

Dina Sergijenko portretas
Dina Sergijenko, 2013-06-26
Aš balsuoju:

Statistinio lietuvio namuose situacija su klaviatūra greičiausiai yra tokia pati, kaip ir situacija su televizoriumi. Kompanija „Samsung“ kažkada suskaičiavo, kad kone kiekvienas lietuvis namuose turi kažkokį jos gamintą produktą, o dažniausiai tai yra televizorius arba kompiuterio monitorius. Aš gi neskaičiuodama galiu pasakyti, kad greičiausiai dažniausiai statistinis lietuvis namuose turi „Acme“ klaviatūrą.

Kodėl? Nes šio tipo „Acme“ gaminiai nepretenzingi ir itin įvairus. Reikia greitai pigios ir paprastos klaviatūros? Prašau – iš jūsų 15 litų. Reikia klaviatūros su multimedijos mygtukais (na, tais, garsinimo, tylinimo, stabdymo ir pan.) – 30 litų. Reikia su liečiamuoju paviršiumi – bus ir tokia. Reikia bevielės – atsiras ir ji. Ir kadangi ši produkcija ateina iš čia pat, Kaune, esančios kompanijos, nereikia stebėtis, kad technikos parduotuvėse „Acme“ produktų pasirinkimas itin didelis.

Į mano rankas „Acme“ atidavė rinkinį „WS05 DUO“ (esu jau sakiusi ir kartosiuos, kad „Acme“ tiesiog privalo savo produktams sugalvoti vardus, serijas, dar kažką, kas nepaverstų jų tiesiog nieko nesakančiu skaičių ir raidžių rinkiniu). Ant dėžutės parašyta, kad tai multimedinė belaidė klaviatūra ir kompiuterinė pelė.

Pakuotės turinys

Dėžutė niekuo neypatinga – ryškios, „Acme“ simboliu tapusios, oranžinės spalvos, gero storo kartono. Džiaugiausi, kad rinkinys sudėtas tiesiog į dėžutę ir supakuotas į burbulinę plėvelę, nes negaliu pakęsti, kai reikia daiktus laupyti iš tvirtai užpakuoto plastiko.

Dėžutėje – instrukcija (su garantiniu lapu), klaviatūra, pelė ir trys elementai. Du iš jų skirti pelei, kurios viduje, beje, vadinamasis imtuvas, leidžiantis bendrauti klaviatūrai ir pelei su kompiuteriu be jokių laidų. Imtuvo dažnis – 2,4 Ghz. Klaviatūra maitinama viena baterija.

Klaviatūros funkcionalumas

Taip jau nutiko, kad mano darbas yra rašyti. Kasdien parašau bent kelis tekstus, bendrauju internete, rašau laiškus ir pan. Tai reiškia, kad per dieną parašau keliasdešimt tūkstančių ženklų, tūkstančius žodžių. Štai kodėl visada, kai renkuosi klaviatūrą, pasistengiu ant jos „pagroti“ pirštais, parašyti bent kelis sakinius. Apžvalgą taip pat rašau naudodama naująją klaviatūrą, nes kaip kitaip patikrinsi produkto funkcionalumą, jei ne intensyviai jį naudodamas.

Įprastai keičiant vieną klaviatūrą kita kyla šiokių tokių sunkumų, susijusių su rašymo įpročiais. Pavyzdžiui, tiek namuose, tiek darbe iki šiol naudojau klaviatūrą, turinčią simbolinius tarpus tarp klavišų, riešų atrėmimui skirtą plotą, didesnius tarpus tarp valdymo klavišų, skaitinės klaviatūros dalies. Todėl vos pradėjusi rašyti nejučia, nesąmoningai tų didesnių tarpų ir pasigedau. Jei kairė ranka per klavišus bėgiojo kaip įpratusi, dešinė, kuri įprastai atlieka daugiau funkcijų, vis pasiklysdavo. Nedaug, vos per vieną klavišą ir retkarčiais, tačiau pradžioj tai mano rašymo greitį stabdė.

Kita vertus, visas rinkinys itin lengvas. Klaviatūra sveria vos 400 gramų, tokią patogu nešiotis, prisijungti prie skirtingų prietaisų, tad papildomus didesnius tarpus galima ir paaukoti.

Reikėtų pastebėti tai, kad „Acme“ klaviatūrą sukūrė žemo profilio. Kitaip tariant, mygtukai veik prigludę prie klaviatūros korpuso, o tai reiškia, kad rašyti galėsite itin tyliai. Tai džiugina, mat įprastai žemesnės kainos kategorijai priskiriami produktai leidžiami su aukšto profilio klaviatūra – pamėginkite su tokia rašydami įdėti bent kiek jausmo ir klavitūra tarškės tarsi rašomoji mašinėlė. „Acme“ skleidžia malonų ir minkštą klavišų garsą.

Itin pasigedau didžiųjų raidžių mygtuko indikatoriaus, išduodančio, kad viską rašysite vien didžiosiomis. Pritrūkau ir skaitinės klaviatūros indikatoriaus. Sąmoningai stebėti ir prisiminti, ar buvote nuspaudęs vieną ar kitą mygtuką, kai vedate slaptažodį, kitą tekstą, kuris slepiamas simboliais, tikrai sunku. Galbūt „Acme“ vertėjo įdiegti papildomą funkcionalumą į 2,4 Ghz dažnio USB siųstuvą, kaip tą daro bendrovės konkurentė „Logitech“. Nors jos gaminiai su indikatoriais, programinė įranga ekrane išmeta perspėjimą, kad įjungtos didžiosios raidės ar kad išjungta skaitinė klaviatūros dalis. Toks sprendimas, matyt, būtų pigesnis nei dabar iš naujo gaminti visus „WS05“ rinkinius.

Kiek pyktelėjau ir dėl drąsaus užrašo ant pakuotės, kad klaviatūra – multimedinė. Kad ir kaip to norėtųsi „Acme“, multimedijai skirti tik du mygtukai (greta esančio pause/break mygtuko tokiu nelaikau, nes veikia toli gražu ne su visomis multimedijai skirtomis programomis) – garsinimo ir tylinimo. Deja, bet multimedinės klaviatūros vardą užsitarnauti leistų tik papildomi mygtukai, leidžiantys stabdyti, paleisti įrašą, peršokti per jį pirmyn ir atgal.

Pelės funkcionalumas

Kita vertus pelė visiškai atliko savo funkciją. Negi nepajutau to fakto, kad „WS05“ rinkinyje esanti pelytė kitokios nei tradicinė formos. Pelės viršutinė dalis suplokštinta, ovalo formos, pati pelė tarsi kiek ištempta į ilgį. Nieko keisto, kad ši, rodos ir ne tiek daug modifikuota, forma traukia akį. Dizaineriai piešdami, o technikai gamindami pelę pasistengė, kad ši būtų ergonomiška.

 

 Tiesa, išbaigtumo kiek trūksta. Aš itin retai naudoju pelės ratuką, jį man pakeičia rodykliniai, „Page Up“ ir „Page Down“ mygtukai. Bet net ir norėdama naudoti pelės ratuką, nesidžiaugčiau juo. Kodėl? Nes įprastai pelės ratuko pasukimas yra įaugęs į kraują ir veik nepastebimas visiems, bent kiek ilgiau kompiuterį turintiems žmonėms. Pakėlei piršta, pasukai nė nepajutęs, kad tą darai. Čia gi piršto pakėlimo neužtenka, reikia kilstelėti ir delną, rasti pelės ratuką, kuris yra kiek žemiau nei aktyvūs mygtukai, ir tada jį pasukti. Tai erzina. O juk būtų užtekę ratuką kilstelėti per plauką aukštėliau ir naudotis būtų patogiau. Beje, rinkinyje esanti pelė pakankamai žema, todėl nė kiek nevargsta riešas, kai tenka ja naudotis ilgėliau.

 

Pelės jautrumas (pagal instrukciją) keičiamas paspaudus ir palaikius apie 3 sekundes abu mygtukus. Visgi, galimybės keisti šitaip DPI neturėjau, nes kiek belaikiau pelės mygtukus, tiek nieko nesulaukdavau, o ir pats savaime dėl tokių veiksmų pelės jautrumas nepakito. Visgi jautrumo nepritrūkau, nes rinkinį naudojau darbui, ne žaidimams, kur tie DPI rodikliai ir yra aktualiausi.

Dizainas ir kokybė

Tiek klaviatūra, tiek pelė gaminta iš vientisos spalvos juodo plastiko, turinčio švelnų blizgesį. Kiek matinis blizgesys net esant ryškiai šviesai neužgožia simbolių, o tai patogu tiems, kurie žiūri į klaviatūrą rašydami (man tai buvo neaktualu, kadangi daugelį metų rašau vadinamuoju „akluoju metodu“).

Mėgstantiems rašyti su kiek paversta klaviatūra, kitoje jos pusėje yra dvi kojytės, o tam, kad įrenginys neslydinėtų po visą stalą, ir du gumos padukai.

Lyginant pelės ilgį su klaviatūros pločiu galima pastebėti, kad jie – praktiškai identiškų išmatavimų. Tad jei pati klaviatūra dizaino požiūriu atrodo itin išbaigta, asketiška ir minimalistinė, pelė šalia jos – kiek griozdiška.

Itin džiugina medžiagų kokybė. Kiek braukiau per klaviatūrą ir pelę, niekur neradau atsikišimų, išlindusių, aštrių, nemalonių kampų, besiskiriančios spalvos. Iš pradžių, tik ištraukus iš pakuotės, išgąsdino aštrus plastiko kvapas, bet jis kaip mat išsivėdino, tad naują klaviatūrą perkantiems baimintis neverta.

Kaina ir konkurentabilumas

Belaidės klaviatūros ir pelės rinkinys elektroninėje „Acme“ parduotuvėje kainuoja maždaug 73 litus. Tai sąlyginai nedidelė kaina, mat peržvelgus konkurentų gaminius ir ieškant ne tik klaviatūros, bet ir pelės, rasti analogą pakankamai sudėtinga.

Už panašią sumą galima įsigyti praplėstą belaidę klaviatūrą, turinčią ir gausybę multimedijos mygtukų, bet sunkesnę ir be pelės. Ieškant rinkinio su pele, sumokėti teks mažiausiai keliomis dešimtimis litų daugiau. Žinoma, galima orientuotis į pigiausius gamintojus, tačiau jie savo gaminio kokybe nepasiekia „Acme WS05“ rinkinio lygmens. Be to, gaminiui taikoma 5-erių metų garantija, o tai daugiau nei dukart ilgiau nei privaloma Lietuvoje. Net aukščiausios kokybės gaminius leidžiantys gamintojai dažniausiai tokio ilgo garantinio laikotarpio netaiko.

Tad akivaizdu, kad šioje srityje „Acme“ gaminys iš tiesų turi nepralenkiamų privalumų tiek vertinant kainą, tiek kokybę. Atmetus kai kuriuos trūkumus, tokius kaip man nepavykęs DPI keitimas, šviečiančių indikatorių nebuvimas, multimedijos mygtukų trūkumas, tai geras pasirinkimas ieškantiems lengvo ir kokybiško gaminio darbui.

Komentarai